SSL - ważna zmiana w przeglądarce Google Chrome

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego lub na Twojej stronie internetowej znajduje się formularz, w którym przekazywane są informacji m.in. o haśle (np. formularz logowania do panelu użytkownika) a nie posiadasz certyfiku SSL to ta zmiana dotyczy właśnie Ciebie.

Autor: webSylium

Data publikacji: 2017-01-21


O co chodzi firmie Google?

Poniżej prezentujemy oficjalne stanowisko firmy z Mountain View:

Od stycznia 2017 roku w przeglądarce Chrome (w wersji 56 i nowszych) strony internetowe, które zawierają formularze do wprowadzania haseł lub numerów kart kredytowych, będą oznaczane jako niezabezpieczone, o ile nie będą wykorzystywać protokołu HTTPS. Na wskazanych poniżej stronach internetowych, znajdują się pola do wprowadzania haseł lub numerów kart kredytowych, które będą powodować wyświetlanie w przeglądarce Chrome nowych ostrzeżeń. Zapoznaj się z podanymi przykładami, by przekonać się, w których miejscach będą wyświetlane ostrzeżenia, i podejmij odpowiednie kroki w celu ochrony danych użytkowników. Ta lista nie jest wyczerpująca. [lista adresów URL]. Nowe ostrzeżenie stanowi element pierwszej fazy długoterminowego planu mającego na celu oznaczenie wszystkich stron, które obsługują protokół HTTP bez szyfrowania, jako niezabezpieczonych.
― Google

Jak to wyglądało wcześniej?

Do tej pory przeglądarka Chrome wyłącznie "nagradzała" za stosowanie szyfrowania i certyfikatów SSL w serwisie internetowym wyróżniając tę informację na pasku adresu ikoną zielonej kłódki (tak jak i inne przeglądarki internetowe).

Od wersji 56, przeglądarka Chrome będzie również "piętnować" te serwisu, które powinny ale nie stosują protokołu HTTPS.

ssl w chrome 56

Dlaczego przejmować się zmianami w przeglądarce Google Chrome ?

Z bardzo prostego powodu, ponieważ według serwisu StatCounter (dane z czerwca 2016), udział w światowym rynku przeglądarek wyglądał następująco:

  • Google Chrome – 57,89%
  • Mozilla Firefox – 14,16%
  • Internet Explorer – 10,71%
  • Safari – 9,64%
  • Opera – 1,72%

A zatem przy założeniu, że użytkownicy dokonują ze względów bezpieczeństwa regularnych aktualizacji przeglądarek (często automatycznie) zmiana to szybko trafi do ponad połowy użytkowników Internetu.

Nie wiesz jak przejść na HTTPS ?

Jeżeli potrzebujesz wsparcia technicznego związanego z wdrożeniem certyfikatu SSL i przejścia na protokół HTTPS, skontaktuj się z nami.

Wiedza, którą chętnie się dzielimy!


Napisz lub zadzwoń do nas


wiadomość:
imię i nazwisko:
firma:
telefon:
e-mail:
Zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych umieszczonych w niniejszym formularzu przez firmę webSylium s.c. (ul. Wyszyńskiego 51, 64-100 Leszno) w celu kontaktu zwrotnego oraz przesłania informacji handlowych.

Strona używa plików cookie (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.